: 3010039
STRONA ARCHIWALNA
Strona aktualna dostępna jest TUTAJ
WYDZ. dw. z PRZEST. GOSPODARCZĄ:WALCZ Z PIRACTWEM - BĄDŹ LEGALNY
Dolnośląska Policja radzi:

 1. Pamiętaj, że aby uniknąć kłopotów z nielegalnymi płytami powinieneś wiedzieć, że:

  Płyta oryginalna:

  • posiada zabarwienie o odcieniu srebrnym na spodniej części płyty gdzie zapisano dane,
  • wierzchnia warstwa wykonana jest techniką kolorowego nadruku, wodoodpornego,
  • posiada dołączone opakowanie z kolorową poligrafią, książeczkę, często występuje hologram,
  • najczęściej na opakowaniu lub samej płycie umieszczony jest numer seryjny bądź klucz produktu
  • nie wymaga stosowania programów typu crack,
  • umożliwia uzyskanie od producenta wsparcia technicznego,
  • to dostęp do bezpłatnych działów „download” pozwalających na bieżąco uaktualniać produkt.
  • w przypadku gier można uzyskać dostęp np. do strefy gier dla wielu użytkowników, jak np. „battlenet”.


  Płyta nielegalnie zwielokrotniona:

  • sprzedawana jest najczęściej jako kopia wykonana na nośniku CD-R lub DVD-R.
  • płyta CD-R posiada oliwkowo-zielone, a płyta DVD-R fioletowe zabarwienie warstwy nośnej danych.
  • na wierzchniej warstwie posiada logo producenta np. Verbatim, TDK, BENQ, Esperanza i inne. Można na niej pisać specjalnym flamastrem,
  • można na nią nakleić wydrukowany w kolorze krążek papierowy samoprzylepny, lecz ze względu na spore koszty materiałów, „piraci” nie stosują tego zbyt często.
  • ze względu na częsty transport najczęściej umieszczana jest do sprzedaży w kopercie papierowej lub przeźroczystej folii. Poligrafia do umieszczenia w dużym pudełku jest dodatkiem.  Akty prawne regulujące zagadnienie „piractwa” to:

  • kodeks karny
  • ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

  Nakładają one poważne sankcje, włącznie z możliwością pozbawienia wolności w przypadku czerpania korzyści z nielegalnego zwielokrotniania nośników zawierających programy komputerowe, gry, muzykę i filmy.

  W przypadku ujawnienia u osoby podejrzewanej o nielegalne zwielokrotnianie nośników komputerowych lub handel nimi komputera służącego do nielegalnego kopiowania płyt CD lub DVD, policjanci mają obowiązek zabezpieczyć go jako dowód dla postępowania przygotowawczego. Jeżeli płyty kopiowała osoba niepełnoletnia, odpowiedzialność karną ponoszą rodzice. Przepadkowi ulegają także wszelkie przedmioty pochodzące z przestępstwa czyli wszystkie nielegalnie zwielokrotnione nośniki.

  Używanie programów obsługujących technologię P2P (Peer to Peer), takich jak eMule, Kazaa, BitTorrent i innych, może stanowić przestępstwo, jako np. rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim, paserstwo programów komputerowych.


 2. Zweryfikuj posiadane w domu nośniki, stosuj na co dzień poniższe zasady:

  Zapytaj sam siebie, czy na pewno potrzebujesz tego konkretnego programu na dysku, jak często go używasz, ile kosztuje licencja, może jednak warto zakupić oryginalny produkt?

  Kopię bezpieczeństwa możesz wykonać wyłącznie jeśli legalnie posiadasz oryginalny nośnik, piracka kopia nie jest kopią bezpieczeństwa!

  Nie tłumacz się, że tak robią wszyscy, zacznij mówić tylko za siebie.

  Sprawdź, jakie kary mogą Ci grozić za kradzież programu komputerowego. Piractwo, jeśli tego jeszcze nie wiesz, traktowane jest jako kradzież!

  Do instalacji „na próbę” służą wersje demo, które można legalnie pobrać z Internetu, albo kupić z gazetą komputerową; posiadanie kopii legalnego nośnika jest przestępstwem.

  Jeśli potrzebujesz programu, sprawdź, czy nie ma jego odpowiednika w wersji tzw. „open source” - za darmo. Na użytek domowy nie zawsze potrzebujesz drogiego programu, z ogromnymi możliwościami, których nie wykorzystasz.

  Kupując na giełdzie nośnik piracki utrzymujesz złodzieja, który dzięki Tobie zarabia, a Ty możesz mieć z tego powodu poważne problemy.

  Oryginał jest dla Ciebie za drogi, ale zastanów się czy nie lepiej kupić jedną lepszą grę, zamiast kilku gier nielegalnych, które niedbale przygotowane, przysparzają wiele problemów technicznych podczas instalacji

  Nie będziesz mógł uniknąć kary wyjaśniając, że nie wiedziałeś, że tak nie można, o tym, że piractwo jest przestępstwem mówi się przecież na co dzień wszędzie.

  To nieprawda, że piractwo jest bezkarne, możesz mieć później problemy ze znalezieniem pracy, ponieważ przyszły pracodawca dowie się, że coś wcześniej ukradłeś.

  Odpowiedz na proste pytanie - jak byś się czuł, gdyby to Ciebie okradziono?


  Nie stać Cię na „Windows’a” – zainstaluj Linuxa, nie masz pieniędzy na Microsoft Office, zainstaluj OpenOffice, zawsze masz wybór, nie musisz być nielegalny!


  Pamiętaj: Bądź legalny!!!

Drukuj

 
K o m e n d a   W o j e w ó d z k a   P o l i c j i   w e   W r o c ł a w i u    ©   By MH & MK
Ten Serwer nie jest w żaden sposób połączony z siecią komputerową Policji
i zawiera tylko jawne dane udostępniane przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu